УРОК во 2 классе по теме: «AUTUMN» - «ОСЕНЬ»

Автор: Фомина Татьяна Александровна

Организация: МБОУ СОШ № 11

Населенный пункт: Ростовская область, п. Горняцкий

2 КЛАСС

ТЕМА УРОКА: «AUTUMN» - «ОСЕНЬ»

Цели урока:

  1. Тренировка пройденных звуков и букв.
  2. Ознакомление учащихся с новыми буквами (Pp, Qq) и звуками.
  3. Тренировка учащихся в употреблении лексики по теме «Осень».
  4. Практика в восприятии и понимании речи на слух с опорой на наглядность.
  5. Тренировка речевых образцов в играх. (It is an apple. Is it an apple? I have a lemon. Have you a lemon? Can you read? I can read.).
  6. Развитие монологической и диалогической речи.
  7. Развитие памяти и логического мышления.
  8. Развитие навыков письма.

Ход урока.

  1. Начало урока. Организационный момент.

Введение учащихся в атмосферу иноязычного общения.

Teacher: Good morning, children! How are you? I’m glad to see you! How are you?

Pupil 1: I’m fine. Thank you.

Pupil 2: OK. Thank you. (И т. д.)

Teacher: Today we’ll go to Autumn Land! Let us sing our magic Autumn Song!

Children:

Boys and girls! (2)

Hand in hand! (2)

Go to the Autumn Land!

Появляется кукла Autumn Fairy (Волшебница Осень).

Autumn Fairy: Good morning boys and girls! Let us recite the poem about autumn.

  1. Фонетическая зарядка.

Autumn Fairy: I want to help you! Listen to me, please.

autumn leaves yellow many

На доске написаны звуки и слова из стихотворения в транскрипции. Дети произносят звуки и слова хором за учителем.

Autumn Fairy: Now let’s recite the poem!

Children:

Autumn, autumn!

Beautiful and sad,

Many, many leaves,

Yellow and red!

Teacher: Who wants to recite the poem!

Несколько человек рассказывают это стихотворение.

 

III. Тренировка пройденных звуков и лексики.

Teacher: So we are in Autumn Land! But we cannot go. We see the trees.

Учитель показывает картинку с деревьями.

Teacher: Деревья преграждают нам путь. Чтобы попасть в страну «Осень», надо назвать звук [t], с которого это слово начинается. (Показ карточки со звуком [t].)

Name the sound, please! Name the words with this sound!

Pupil 1: Ten, teacher.

Pupil 2: Two, table.

Pupil 3: Tree.

Teacher: But we cannot go again. (Картинка) Name the sound [f] and the words with this sound, please.

Pupil 1: Frog.

Pupil 2: Fly, fox. (И т.д.)

Teacher: But we cannot go again. We see the berries. (Картинка) Name the sound [b] and the words with this sound, please.

Pupil 1: Blackberry.

Pupil 2: Butter.

Pupil 3: Bread. (И т.д.)

Teacher: Now we can go to Autumn Land.

 

IV. Тренировка и повторение различных речевых образцов.

Teacher: Autumn Fairy wants to ask you many questions.

Учитель с куклой в руках проводит фронтальный опрос.

Autumn Fairy: What is your name? How are you? How old are you? Where do you live? Can you read? Can you write? Have you a mother (father)? What is your friend’s name? (И т.д.)

Teacher: You are very clever! You can do many things. But we see our friend. He is Mr. Letter! (Кукла) He is sad! He cannot go! (Он заколдован) Let’s sing the magic song bout ABC.

Children: A, B, C, D…… (The song)

Mr. Letter: Thank you! I can speak.

Teacher: Ask him the questions, please!

Pupil 1: What is your name?

Pupil 2: Can you speak?

Pupil 3: Have you a mother?

Pupil 4: How old are you? (И т.д.)

V. Тренировка пройденных букв.

Mr. Letter: Can you name the letter? Mm, Nn, Oo, Bb, Dd, Ee (И т.д.)

Показ карточек.

Pupil 1: [em]

Pupil 2: [en]

Pupil 3: [ou] (И т.д.)

Пока Mr. Letter проверяет знание пройденных букв, два ученика выполняют на доске следующие задания:

A B C D E M O N F H

e d a b c h n m o f

VI. Ознакомление с новыми звуками.

Autumn Fairy: Now write the new letter, please

Pp [pi:]

Qq [kju:] (на доске)

Дети переписывают с доски буквы в свои тетради.

VII. Физкультурная пауза.

Teacher: I think you are tired. Let’s do the exercises. Who want to be a teacher?

Pupil 1: Run! Jump! Climb! Sit down!

Дети выполняют различные команды.

VIII. Ознакомление учащихся с новыми звуками:

[u:], [u], [ju:]

Teacher: [p]. Name the words with this sound!

Pupil 1: Pen.

Pupil 2: Pencil. (И т.д.)

[u:] – (волки воют)

[u] – (совы ухают)

[ju:] – (синички пищат)

Teacher: Write down the sounds, please!

Дети записывают звуки в тетради.

Teacher: Now let’s play!

Игра на различение звуков [u] и [u:].

Teacher: Listen to the words, please!

School, June, look, put, good, book, blue.

Учитель читает слова. Если дети слышат звук [u] в слове, то они хлопают в ладоши 1 раз. Если они слышат звук [u:], то они хлопают 2 раза.

 

IX. Аудирование текста с опорой на наглядность.

Teacher: Now listen to the story of Autumn Fairy! But before it let us translate the words:

September, October, November, the sun, the sky, leaves, vegetables, mushrooms, fruit, present, rain, melon.

Children: сентябрь, октябрь, ноябрь, солнце, небо и т.д.

Дети повторяют пройденную лексику. Затем учитель читает текст от лица Волшебницы Осени.

Teacher(с куклой Autumn Fairy): I am Autumn. I am beautiful and sad. I have three sons: September, October and November. They have many presents. The presents of September are vegetable and mushrooms. (Картинки овощей и грибов) The presents of October are red and yellow leaves. (Картинка леса в осеннем уборе) The present of November is rain. (Картинка дождливой погоды).

In autumn the sun is warm. The sky is blue. The trees are green, yellow and red. In September children go to school. (Картинка, которая показывает идущих в школу детей.) They can read, write, count and draw. They like to eat watermelon, pears, grapes and tomatoes.

Во время рассказа учитель постоянно показывает соответствующую картинку для лучшего понимания текста. Затем следует проверка понимания текста.

Teacher: Answer my questions, please!

What are the presents of September?

What is the present of November?

What can you do at school?

What can you eat in autumn?

 

X. Игры на тренировку пройденной лексики.

Autumn Fairy: Let’s play «Happy chance! » Name the vegetables and fruit!

Учитель показывает различные фрукты и овощи, а дети быстро называют их.

Pupil 1: An apple.

Pupil 2: A pear.

Pupil 3: A lemon.

Autumn Fairy: Guess the fruit, please!

Pupil 1: Is it a plum?

Pupil 2: Is it a pear?

Pupil 3: Is it an apple?

XI. Итоги урока.

Teacher: Our lesson is over! Thank you for your good work at the lesson! Your marks are excellent.

Good-bye!


Приложения:
  1. file0.doc (53,5 КБ)
Опубликовано: 10.02.2025